logo

Bismil’de 2018 YKS Tercihleri Bilgilendirme toplantısı

09 Ağustos 2018 Perşembe 01:51
bismilde-2018-yks-tercihleri-bilgilendirme-toplantisi

Diyarbakır’ın Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 2018 yılı YKS tercihleri bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen 2018 yılı YKS tercihleri bilgilendirme toplantısına İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, Şube Müdürleri, ilçede görev yapan rehber öğretmen ve okul müdürleri  katıldı.
 
Toplantıda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, Bismil genelinde özelikle de merkezi liseler başta olmak üzere birçok okulda tercih danışmalığı ekiplerinin oluşturulduğunu ve bu ekiplerin 4-5 yıldır çok verimli çalıştığını bundan sonra da öyle olacağını umduğunu ve bu sürecin çok önemli ve bir ekip işi olduğunu söyledi.
 
Ayrıca toplantıda sınav sistemini anlatan Aydın Ak geçen sene YGS/LYS puan türleri yerine bu sene (TYT) Temel Yeterlilik Testi ve (AYT) Alan Yeterlilik Testinin olduğunu da belirten Ak, “Ön lisans( 2 yıllık bölümler) tercihlerinde TYT puan türünün kullanılacağını ve ön lisanslar için barajın TYT’den 150, lisans (4 yıllık bölümler)  tercihlerinde ise AYT’den tercih yapılacak ve lisans tercihi yapmak için TYT barajı 180 olacak.  YÖK barajları düşürüyor ve eskiden 40 bin olan tıp barajının 50 bin, 150 bin olan hukuk barajının 190 bin, 240 bin olan öğretmenlik ve mühendislik barajı ise 300 bin.  Bu barajların genişlemesi sayesinde özel üniversitelere gitmek isteyen öğrencilerin de önü bir nebze daha açıldı. Bu sene sınav sisteminin değişmesinden dolayı öğrencilerimizin tercihlerini yapmalarında onlara rehber olan okul rehber öğretmenlerimizin ve idarecilerimiz çok dikkatli olmaları gerekmektedir” diye konuştu.
 
Sınav sistemini anlatan Ak, “Bu seneki sistemde mat 2 yapan sayısalcıların eşit ağırlık, edebiyat coğrafya yapan eşit ağırlık öğrencilerinin de sözel puanları hesaplanacağından dolayı sıralaması iyi olan bir sürü sayısalcının eşit ağırlık öğrencisini geride bırakabileceğini ve sıralaması iyi olan bir sürü eşit aşitağırlık öğrencisinin de sözel öğrencisini geride bırakılacak. Geçen seneki sınav sistemindeki YGS’nin kendi arasında 6, LYS’nin de kendi arasında 12 puan türüne bölündüğünü ama bu sene puanların sadeleştirildi ve sadece TYT puanı ve AYT’den sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil alanının puan türünün olduğunu ve bunun tercih yapmada durumun netleştirilmesi açısından iyi, ancak geçen sene puan türleri çok olduğundan puanların ayrıştırılmasından dolayı başarı sıralamaları da ayrıştırılıyordu ve sıralamalar iyi görünüyordu ancak bu sene puanların birleştirilmesi sonucu sıralamaların çoğu da içiçe girdi ve böylece geçen sene ile aynı başarıyı gösteren bir öğrencinin sıralaması daha gerilerde duruyor. Ama bir sözelcinin önündeki eşit ağırlık ve bir eşitağırlık öğrencisinin önündeki sayısalcılar çıktığında sıralamaların normale döneceğini hep beraber göreceğiz. Bu değişikliklerden dolayı tüm rehber öğretmenlerimizin ve okul idarecilerimizin tercih kılavuzunu iyice incelemeleri gerekiyor. O yüzden tercihi yapılacak bir öğrencinin tercihlerine başarı sıralamasının ortalama yüzde 40’nın üzerindeki bölümlerden başlanmalı aşağıya doğru kendi sıralamasındaki bölümler ve en son da kendi sıralamasının altındaki bölümler verilmeli. Bir öğrencinin tercihi yapılırken öğrencinin özel durumu, ilgi alanları değerleri göz önünde bulundurulmalı. Tercih aralığı geniş tutulmalı” dedi.
 
Ayrıca toplantıda rehber öğretmen ve okul idarecilerinin de sınav ve tercihlerle ilgili fikirleri alındı ve yapılabilecekler üzerinde fikir alışverişi yapıldıktan sonra İlçe Merkezindeki Rehber Öğretmenlerden oluşturulan Mobil Tercih Danışmanlık birimi Standı kurularak öğrencilere hizmet verileceği kararlaştırıldı. 



Haber okunma sayısı: 11216

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER