YEŞİL: PAMUĞUN KALİTESİ ARTACAK

13 Temmuz 2016 Çarşamba 08:27
yesil-pamugun-kalitesi-artacak

Güneydoğu Anadolu Uluslararası Tarımsal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği tarafından onaylanan’’Pamuk ipliği üretiminde Bölgesel Endüstriyel İşbirliği’’projesi başladı.

Diyarbakır-Şanlıurfa illerindeki Pamuk Çırçırlarının kalite ve Standartlarını geliştirecek olan projede Diyarbakır Ticaret Borsası’da yerini aldı.


Pamuk Çırçırlarının kalite ve Standartlarını geliştirme projesinin Takım Lideri Mike Burchell,Tekstil Uzmanı İlhami Birkan, Güneydoğu Anadolu Uluslararası Tarımsal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Uzmanları Seda Demircan ile Mustafa Gezici,Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB)  Başkanı Engin Yeşil,Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ramazan Özkılıç, Şeyhmus Ayhan,Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu,DTB Genelsekreter Yardımcısı Gökhan Çeliker,DTB Proje Koordinatörü Hanifi Eren’I ziyaret ettiler.


Proje hakkında bilgi veren AB Proje Takım Lideri Mike Burchell Bölgede Pamuk kalitesinin artırılması Ulusal ve Uluslararası pazarlarda rakabet edebilirliğini sağlamak amacıyla pamukta kalite standartının oluşturulmasının hedeflendiğini söyleyerek,bu neden ile Diyarbakır Ticaret Borsası gibi kurumların projeye katılımını ve desteklemelerini çok önemsiyoruz’’dedi.


Burchell,Proje kapsamında Diyarbakır’da akredite olmuş bir pamuk analiz laboratuarı,tek balye sistemine geçişinin sağlanması ve uluslararsı alanda ürünlerin pazarlanabileceği web portalının oluşturulacağını belirtti.

 
Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise Üyeleri yakından ilgilendiren böylesi bir projeye etkin bir şekilde destek vereceklerini belirterek,Ürün kotamızda bulunan pamuğun kalite standartını artırmak için her türlü çalışmayı destekleyeceğiz ve bu Projenin Destekleme ve Yürütme Komitesinde yerimizi alacağız’’şeklinde konuştu.
 
 
 Haber okunma sayısı: 3720

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER