Metina aşireti toplumsal çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı

03 Mayıs 2017 Çarşamba 20:47
metina-asireti-toplumsal-calismalarini-kamuoyuyla-paylasti

Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden olan Metina Aşireti Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın açıklamasıyla aşiret olarak düzenledikleri toplumsal çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Metina Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği Diyarbakır’da gazetecilerle bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya Derneğin Basın Sözcüsü Reşit Akıcı, Başkan Yardımcısı Halit Ersin, Başkan Yardımcısı Turan Bedirhanoğlu,  yönetim Kurulu Üyesi Kazım Doğan hazır bulundu. 

Türkiye’nin sayılı aşiretlerinden olduğunu belirten Basın Sözcüsü Reşit Akıcı, Türkiye’de 1 milyon 100 bin üyeye sahip olduklarını belirterek, “Metina aşireti olarak yapmış olduğumuz hayırlı toplumsal çalışmalarımızı siz değerli basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna duyurmak maksadıyla sizlerle bir araya gelmek istedik. Böylece belki toplumsal hayırlı bir örneklik teşkil edecek ve başka aşiretler de bundan mülhemen bir araya gelmek suretiyle mazlum halkımızın toplumsal barışına bir nebze de olsa katkı sunacaklardır. Metina aşireti, tarihi geçmişiyle Mezomotamya'nın en kadim halklarından birisidir.

Zaman zaman güç ve iktidar elde ederek coğrafyasında hakimiyet kurmuş ve beraber yaşadığı diğer halklarla birlikte sulh ve selâmet içinde örnek bir toplumsal yaşama öncülük etmişlerdir. Bu günde hem kendi içinde ve hem de beraber yaşadığı diğer aşiret ve halklarla birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşamayı hedeflemekte ve bu konuda bir çaba sarf etmektedir” dedi.Metina Aşireti’nin Mardin’in yanı sıra Diyarbakır’ın bir çok ilçesinde de bulunduğunu sözlerine ekleyen Akıcı, “Metina aşireti, bu gün Mardin'in Derik, Mazıdağı, Kızıltepe ve Ömerli ilçelerinin bir çok köy ve mezrasında yaşadığı gibi Diyarbarbakır'ın Sur, Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Dicle, Eğil ve Çınar ilçelerinin bir çok köy ve mezrasında da yerleşik bulunmaktadır. Hakeza Van'ın merkez ve diğer bazı ilçelerinde de yerleşik bulunan ve Börükiler ismiyle maruf olup otuz kadar köyden müteşekkil olan aşirette Metinan aşiretine mensupturlar. Böylece Van'daki koluyla birlikte Metinalılar hala yüzü aşkın köyde meskûn bulunmaktadır.Doğuda meskûn olan Metinalıların sayısı kadar değişik sebeplerle Türkiye'nin batısına da göç ederler olmuştur. Yoğunlukla İstanbul, Mersin, Adana, İzmir, Ankara, Manisa, Şanlıurfa, Osmaniye ve Bursa gibi illerde bulunmaktadırlar. Nüfus olarak henüz sağlıklı bir sayım yapılmamış olmasına rağmen tahminen bir milyonu aşan bir nüfusu mevcuttur. Biz Metinan aşireti olarak son yıllarda toparlanmaya ve beraber hayırlı bazı çalışmaları yapmaya çalıştık. Bu baştan şimdiye kadar Aşiretin her köyünün içinde yer aldığı bir Metina  Aşiret Meclisini kurmuş bulunuyoruz. Bunun tamamen lega ve yasal olması için de Aşiretimizin derneğini de kurmuş bulunmaktayız Derneğimizin tüzüğünde de belirtiğimiz gibi biz Metina Aşireti olarak başlıca şu toplumsal faaliyetleri amaçlamaktayız: 1- Toplumsal barışa katkı sunmak.
Başta aşiretimizin kendi aralarındaki düşmanlık ve kırgınlıkları gidermeye çalışıyoruz. Ama bize başvurmaları halinde aşiretimizin dışıdakilere de ara bulucu oluyoruz. Son olarak Çınar ve Derik ilçelerimize bağlı iki köyümüzün altı yıllık husumetini Allah'ın yardımıyla sulh ile sonuçlandırdık. Siz değerli basın mensuplarını bu barış yemeğine davet ediyoruz. Tarih 06.05.2017 Çınar ilçesinin Birabazın Köyündedir 2- Toplumsal cehaletle mücadele etmek. Bu konuda da yasal çerçevede başta aşiret üyelerine imkanlar varsa diğer kesimlerin eğitilmesine katkı sunmaya çalışacağız. 3- Toplumsal fakirlikle mücadele etmek. Bu konuda üyelerimizin bağışlarıyla toplanacak her türlü ayni ve nakdi yardımı muhtaçlara ulaştırmak için köprü olmaya çalışacağız. Bunlar gibi başkaca bir çok hayırlı çalışmayı inşallah birlik ve beraberlik içinde yapmayı başaracağız. Hepinize teşekkür ederiz. Kapımız  herkese açıktır” diye konuştu.
Akıcı konuşmasının sonunda gazetecilerin basın gününü de kutlayarak, “Dini dili  ırkı ne olursa olsun bizler için insan insandır. Hiçbir siyasi partiye bağlılığımız yoktur imkanı olmayan çocuklarımıza burs vereceğiz okula gidemeyen çocukları okula göndereceğiz .hasta olan üyelerimizin tedavilerini sağlayacağız gerek gıda  giyecek  giyecek yardımı yapacağız Allah kısmet ederse. Bugün basın günü tüm emekçi gazetecilerin gününü kutluyorum” dedi.
 Haber okunma sayısı: 14611

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER