BASINIMIZ, DOĞRU VE OBJEKTİF HABERCİLİK YAPMAKTA

03 Mayıs 2020 Pazar 19:52
basinimiz-dogru-ve-objektif-habercilik-yapmakta

D.BAKIR- Elbey İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı İş Adamı Ali İhsan Elbey, ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü’ dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

 ‘Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1993 yılından beri Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanan 3 Mayıs’ın özel ve müstesna bir gün olduğuna’ vurgu yapan Elbey İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı İş Adamı Ali İhsan Elbey, görüşlerini şöyle dile getirdi:

‘3 Mayıs tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ olarak kutlanmaktadır. Basın; bireyin ve toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, haber alma, araştırma, bilgilendirme, aydınlatma, toplum ve ülke yararına kamuoyunun duygu ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, insan hakları ile temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Basın, hepimizin bildiği gibi, demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Tarafsız ve objektif bir biçimde haber ve bilgi akışı sağlayarak toplumu aydınlatma ve doğru bilgilendirme görevi yapmaktadır. Önemli bir kamu hizmeti niteliğindeki bir görevi yerine getirmekte olan basın mensuplarımız, böylelikle bir kamu hizmeti görmektedirler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın, Milletin müşterek sesidir’ sözü bu manada anlamlıdır. Basının görevini özgürce yapabilmesi ve yaptığı görevin amacına ulaşmasında, hiç kuşkusuz basın hürriyetinin büyük önemi bulunmaktadır. Elbette basınımız bu görevini yaparken; gerçeklik, güncellik, kamu yararı ve özle biçim arasındaki denge unsurlarını da gözetmek zorundadır. Gazetecilik mesleğinin saygınlığının çok daha ileriye taşınması; özgür bir medya ortamında, etik değerlerin, dürüstlüğün temel misyon haline geldiği bir yayıncılık anlayışı ile mümkündür. Toplumun bilgi edinme hakkı için mücadele eden basınımızın önünün açılması için ekonomik özgürlüğün kazanılması da son derece önemlidir. Bu duygu ve düşüncelerle, ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyor, ebediyete intikal etmiş bütün basın mensuplarımıza, Yüce Allah'tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum’.

Haberin etiketleri:

Ali İhsan Elbey


Haber okunma sayısı: 6842

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER