"Baba beni kurtar!"

30 Kasım 2013 Cumartesi 09:15
baba-beni-kurtar

10 yaşında anne olan H.Ç: "Burada kimse Kürtçe konuşmuyor"

Veysi İPEK /DİYARBAKIR (AHT) ÖZEL

İstanbul Kartal Eğitim Hastanesi'nde geçtiğimiz günlerde bir erkek bebek dünyaya getiren H.Ç., 10 yaşında olduğunun ortaya çıkması üzerine yerleştirildiği yurttan babasını arayarak yardım istedi. Taburcu olduktan sonra Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait bir yurda yerleştirilen H.Ç., Mardin'in Derik İlçesi Akıncılar Köyü'nde yaşayan babası T.Ç.'yi  telefonla aradı.

'BURDA KİMSE KÜRTÇE BİLMİYOR'

Babası T.Ç., kızının telefon görüşmesinde kendisine söylediklerini şöyle aktardı: "Beni buradan çıkarın, yoksa kendime kötü şeyler yapacağım. Benim yaşım 18 ise beni niye burada tutuyorlar? Gerçek yaşımın tespiti için Adli Tıp Kurumu'na sevkimi yapacaklar. Ben o güne kadar burada kalamam. Kimse burada Kürtçe bilmiyor, zor günler geçiriyorum. Baba beni kurtar" dediğini söyledi.

'KIZIMA BİR DAHA ULAŞAMADIM'

Telefon kapandıktan sonra kızına bir daha ulaşamadığını anlatan baba T.Ç., "Kızım 18 yaşında. Beni aradığında çok çaresizdi, sesi kulağımdan gitmiyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, çaresizim. Lütfen bir an önce bu sorunu devletimiz çözsün. Kızıma bir şey olmasın" diye konuştu.

Okula gitmedi, berdel yapıldı, doktor yüzü görmedi

Kürtçe tercüman aracılığıyla ifadesi alınan H.Ç. yaşadıklarını şöyle anlatıştı: "Babam iki eşli. Toplam 14 kardeşiz. Beni okula göndermediler. Geçen yıl ağabeyim evlendi. Töre gereği berdel yaptılar. Yengemin erkek kardeşiyle imam nikâhıyla evlendik. S. çobanlık yapıyordu, 23 yaşındaydı. Gelinlik giydim, düğün yapıldı. Geçim sıkıntısından önce Bursa'ya gittik. Bir ay önce İstanbul'a geldik. Kocam bir fabrikada iş buldu. Hamile olduğumu 5. ayda fark ettim. Hiç doktora gitmedik. Gerçek yaşımı bilmiyorum ama annem '18 varsındır' diyor. Ben 10 yaşında mı görünüyorum? Babam nüfusa kaydettirmedi. Bu nedenle oldu. Abim evlendi babam da beni verdi."

Baba T.Ç. annesinin nüfusa kayıt yaptırırken yanlış bilgi verdiği için 18 yaşındaki kızının 10 yaşında görüldüğünü ileri sürüyor.
Haber okunma sayısı: 10127

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER