Geçkil’den Alan Kurdi’ye anlamlı şiir

26 Kasım 2015 Perşembe 12:14
geckilden-alan-kurdiye-anlamli-siir

Bodrum’da 12 kişinin hayatını kaybettiği faciada kıyıya vuran minik bir beden yürekleri yakan ve ölümüyle dünyayı sarsan 3 yaşındaki Alan Kurdi için Diyarbakırlı işadamı Sait Geçkil şiir yazdı.

Bodrum’da 12 kişinin hayatını kaybettiği faciada kıyıya vuran minik bir beden yürekleri yakan ve ölümüyle dünyayı sarsan 3 yaşındaki Alan Kurdi için Diyarbakırlı işadamı Sait Geçkil şiir yazdı.

Yıllardır söz ve şiir yazan ve Diyarbakır’da işadamı kimliğiyle tanınan Sait Geçkil Bodrum’da 12 kişinin hayatını kaybettiği faciada cesedi kıyıya vuran 3 yaşındaki Alan Kurdi’yi de unutmadı ve ona bir vefa örneği olarak şiir yazdı.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen Geçkil, ilk defa kendi sesiyle bir şiirini okuduğunu belirterek, “Ben yıllardır söz ve şiir yazıyor, beste yapıyorum. Ancak kendi sesimden bugüne kadar hiç okumadım. Dostlarımızın ısrarı ile ilk defa ALAN KURDİ’yi okumuş oldum. Suriye’de yıllardır her türlü asimilasyona, yok saymaya, baskıya, vahşete ve katliamlara maruz kalan  ve kimliksiz olarak yaşam mücadelelerini veren kürt kardeşlerimizin, acıları, dramları ve gördükleri zülüm üzerinden bu şiiri ele aldım. Aynı zamanda yine  aynı kardeşlerimizin Rojava Kobane’sinde, Cizir’inde ve Afrin’inde komplocu ve uzantıları ile cellatlarına karşı verdikleri yiğit ve destansı savaşı ve zaferleri üzerinden bu şiiri ele aldım” dedi.

Şiirinde acıya, vahşete, baskı ve zulüme değindiğini belirten Geçkil, “Bütün bu acı, keder, vahşet, baskı, zulüm, yok sayma, soykırım ve Suriye mezalimi ve  arkasından gelen Rojava’nın özgürleşmesi ve gerçekleşen öz yönetime temas ettim. Buna da tahammül edemeyen egemen güçlerin komploları, cellatları ve figüranları ile verilen savaşta nasıl darmadağın edildiklerini ele aldım. Bütün bunlarla beraber yaşanan göç ve göçün milyonlarca kürdün üzerinde bıraktığı travma ile beraber Avrupa’nın insan hakları savunucularının ne kadar duyarsız kaldıklarına temas ettim. Tabii ki bunları yaparken yüreğimizde yer edinen bütün bu acılarımızı doruk notasına taşıyan ALAN KURDİ ve ailesinin 02 EYLÜL 2015 günü bodrumda yaşadığı trajedi ve korkunç felaketi,  onların hayat hikayeleri üzerinden  diğer bütün mültecilerinde başlarına gelen benzer trajedileri de kapsayacak şekilde, geniş bir perspektifle özgün olarak  bu şiirde anlatmaya çalıştım” diye konuştu.

Yazdığı şirinde genel Kürt edebiyatındaki dengbejlerin stranlarındaki benzerliğe dikkat çektiğini belirten Geçkil açıklamasını şöyle sürdürdü:

Şiirim genel Kürt edebiyatındaki dengbejlerin stranları ve klamları ile karekteristik bir benzerlik teşkil etmektedir. Ayrıca genel şiir ruhuna farklı bir tarz getirdiğimi düşünüyorum. Divan şiir, ağıt şiir, hikaye şiir gibi olmuş sanıyorum.

Bu şiirimle bir Kürt olarak belki bu konulardaki sosyal sorumluluğum icabı karınca kararınca toplumsal ve milli bir görevi yerine getirmiş oldum

Çok olumlu tepkiler aldım. Youtube ve sosyal paylaşım sitelerinde iyi dinlenen bir şiir oldu.

Bu şiirime olan ilgi bundan sonraki çalışmalarıma iyi bir motivasyon ve cesaret vermiştir.


Yakında iki şiirim daha sosyal medyada yerini alacaktır. İleriki günlerde bunları bir albümde bir araya getirmeyi düşünüyorum.Bir kaç kez Rojava Kobanede ikamet eden Abdullah Kurdi ve akrabaları ile kayınvalidesi,Rihan’nın annesi ile görüşüp bilgi almıştım,yakın zamanda Abdullah Kurdi Diyarbakıra gelip misafirim olacaktır.
 Haber okunma sayısı: 29578

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER